زیبایی و سلامت

گودی دور چشم بدون شک باعث خسته و فرسوده و همچنین پیرتر به نظر رسیدن شما می شود. بسیاری از افراد از سیاهی دور چشم خود خجالت می کشند و آن را نشانه پیری می دانند، اما بهترین راه برای درمان و رفع سیاهی زیر چشم را نمی دانند. این عارضه بیشتر در زنان باعث ناراحتی می شود. خوشبختانه چند روش درمانی برای رفع سیاهی دور چشم وجود دارد.


علت و دلایل

سیاهی و کبودی زیر چشم افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد و این مساله بر روحیه آنها تاثیر منفی دارد. سیاهی اطراف چشم باعث خسته، پیر و ناخوش به نظر رسیدن افراد می شود، در حالی که در واقع سرزنده و شاداب هستند. اگر چه رفع سیاهی دور چشم به سختی صورت می گیرد، اما روش های غیرجراحی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا ظاهر شاداب خود را بار دیگر بدست بیاورید. در هنگام پاسخ به این سوال که درمان تیرگی دور چشم چیست و چطور و چگونه آن را از بین ببریم؟ تشخیص علت به وجو آورنده آن بسیار مهم است. کبودی دور چشم علت های مختلفی می تواند داشته باشد. میزان رنگدانه پوست شما ژنتیکی است، که باعث می شود بعضی از قومیت ها که در پوست آنها ملانین (رنگدانه) بیشتری تولید می شود، بدون در نظر گیری عوامل خارجی، به احتمال بیشتری دچار سیاهی دور چشم شوند. نوع پوست سیاه پوستان، آسیایی ها و ساکنین سواحل مدیترانه به این صورت است. از دیگر علت های سیاهی دور چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ساختار استخوان: در صورتی که چشم های عمیقی دارید، دایره های زیر چشم شما در واقع ناشی از سایه ایجاد شده توسط استخوان ابرو است. بهترین راه برای برطرف کردن این نوع سیاهی زیر چشم تزریق یک ماده پرکننده پوستی بدون درد و ایمن است. این تزریقات با دقت برجستگی استخوان ابرو را تنظیم می کنند که به نوبه خود باعث می شود که سایه های کمتری بر روی صورت شما ایجاد شود.
هیپرپیگمنتیشن: بعضی از چهره ها و رنگ پوست ها بیشتر در معرض تغییر رنگ قرار می گیرد، مخصوصاْ در نواحی حساس و ظریف زیر چشم. برای برطرف سازی این بیماری می توان از با استفاده از بهترین مارک کرم روشن کننده پوست صورت یا یک کرم ضدلک صورت قوی تیرگی دور چشم را درمان کرد و در صورتی که این کرم ها نتیجه بخش نبودند با استفاده از لیزر درمانی یا جوان سازی پوست با لیزر برای درمان سیاهی زیر چشم است. توجه داشته باشید استفاده از کرم ضد لک قوی صورت و یا جوانسازی پوست با لیزر درمانی تنها باید زیر نظر پزشک متخصص پوست انجام شده و کرم ضد لک صورت را باید از داروخانه ها و یا سایت های داروخانه آنلاین خریداری نمایید.
التهاب عروقی: وقتی عروق خونی ریزی که مویرگ نام دارند ملتهب شوند، در زیر چشم ها دایره های سیاه رنگ بوجود می آید. خستگی، استرس، تغذیه نامناسب، آلرژی یا عوامل تحریک کننده دیگر باعث ایجاد این نوع التهاب می شوند. لیزر درمانی با استفاده از فن آوری های لیزر IPL و Cutera در برطرف سازی این نوع التهاب و رفع سیاهی زیر چشم بسیار موثر است.
آفتاب: دلایلی مثل قرارگیری در معرض نور فرابنفش، تغییرات هورمونی (مثل ملاسما در زمان بارداری یا در حین مصرف قرص های ضد بارداری) باعث تغییر رنگ و سیاهی دور چشم می شود. همچنین آسیب ها (تغییر رنگ پوست پس از التهاب) برای مثال ناشی از اگزما یا مواد آرایشی عطر دار بر آن تاثیرگذار هستند.
کاهش حجم ناشی از پیری: کاهش حجم یا کاهش چربی در گونه ها و کاهش حجم زیر چشم باعث ایجاد ناودان اشکی می شود. ناودان اشکی افتادگی زیر چشم است که باعث ایجاد دایره های سیاه رنگ می شود. اگر چه نادوان اشکی در بیشتر افراد به دلیل پیری بوجود می آید، بعضی از افراد به دلیل بدشکلی طبیعی در جوانی این مشکل را دارند.
لاغر شدن پوست زیر چشم: پلک ها باریک ترین پوست بدن هستند و با افزایش سن پوست ما به صورت طبیعی لاغرتر نیز می شود.
بیماری ها: آلرژی ها یا احتناق بینی، التهاب و بزرگ شدن عروق زیر چشم، مشکلات کبد یا تیروئید از علت سیاهی زیر چشم می باشند .
داروها: بعضی از داروها ( برای مثال بعضی از قرص های مخصوص فشار خون بالا)
شل شدن پوست: توانایی ایجاد کلاژن و الاستین تازه در بدن با افزایش سن کاهش پیدا می کند. با افزایش سن، فرآیند جذب استخوان شدت پیدا می کند و کاسه چشم بزرگتر می شود، چربی ای که کره چشم در آن قرار دارد به سمت پایین و خارج متورم می شود. استفاده از کرم ضد لک و ماسک جوش صورت قابل تهیه در داروخانه ها می توانند با ترمیم کلاژن و تحریک پوست به ساخت کلاژن های جدید زیر پوست از شل شدن پوست جلوگیری نمایند. متاسفانه عواملی در سبک زندگی افراد وجود دارد که در بوجود آمدن سیاهی دور چشم نقش قابل ملاحظه ای دارند از جمله:
1. استعمال دخانیات: کشیدن سیگار باعث بوجود آمدن مشکلات عروقی، محدود شدن عروق خونی می شود و در نتیجه گردش خون ضعیف تر می شود و عروق خونی تیره تر و برجسته تر به نظر می رسند.
2. کم خوابی: کم خوابی باعث می شود که پوست شفاف تر و رنگ پریده تر شود و عروق زیرین آن بیشتر نمایان می شوند.
3. مصرف کافئین و الکل: مصرف بیش از حد کافئین و الکل منجر به کم آب شدن بدن و متورم شدن عروق خونی می شود. مصرف بیش از حد این اقلام همچنین باعث کاهش خواب فرد می شوند.
4. کمبودهای غذایی: سیاهی زیر چشم ( به همراه علائم دیگر) ممکن است برای مثال نشانه کم خونی فقر اهن باشند. در اغلب موارد، خوردن غذاها و مکمل های غذایی مناسب باعث درمان تیرگی دور چشم می شود.
تعداد عواملی که بر ایجاد سیاهی دور چشم تاثیر می گذارند زیاد است.

5. بی توجهی به بهداشت پوست: بسیاری از افراد به خصوص خانم ها که مواد آرایش زیادی مصرف می کنند می بایست در هنگام خواب پوست خود را با یک کرم پاک کننده صورت یا شوینده صورت به طور کامل تمیز کنند تا رادیکال های آزاد و آلودگی ها روی سطح پوست نمانند. استفاده از ماسک پاک کننده صورت می تواند در جوان سازی و تولید کولاژن به پوست کمک کند و علاوه بر این بسیاری از این ماسک ها حاوی مواد روشن کننده و لایه بردار بوده و به عنوان یک ماسک صورت برای درمان جای جوش عمل کرده و با بازسازی پوست علاوه بر درمان لک و حذف جوش های زیر پوستی خاصیت ضد چروک هم دارند. پاک کردن پوست صورت با استفاده از یک ماسک برای رفع جای جوش کمک بسیاری به پیشگیری از لک های پوستی می کند. البته برای دور چشم باید از یک پاک کننده صورت ضعیف تر استفاده کنید. تمامی کرم های پاک کننده و روشن کننده را می توانید از داروخانه ها و یا از سایت داروخانه آنلاین تهیه نمایید.

درمان

اولین اقدام در زمینه رفع و درمان سیاهی دور چشم تعیین علت بوجود آوردنده آن است، زیرا تنها با این کار می توان یک روش درمانی موثر را برای مشکل تعیین کرد. در ابتدا، مطمئن شوید که خواب کافی باعث کاهش گودی زیر چشم می شود. با این حال، خواب زیاد هم باعث به وجود آمدن سیاهی در چشم می شود. روش دیگر برای رفع سیاهی در چشم استفاده از مواد آرایشی و مخفی کننده است که دایره های سیاه رنگ را می پوشانند یا پوست دور چشم ها را روشن تر می کنند. این مواد برای یک ترمیم فوری مناسب هستند، اما بر علت سیاهی دور چشم تاثیری ندارند. علاوه بر این، محصولاتی که حفره های شما را مسدود می کنند باعث سالم تر شدن پوست شما تمی شود و در دراز مدت باعث می شوند که چشم شما وضعیت بدتری پیدا کنند.در ادامه بعضی از روش‌های رفع گودی دور چشم و سیاهی آن را به اختصار بررسی می‌کنیم.

کرم ضدلک صورت

یک روش بهتر و طولانی مدت تر برای درمان تیرگی دور چشم استفاده از محصولات مراقبت های پوستی مثل کرم های روشن کننده ضد پیری و سفت سازی پوست است. کرم ضد لک صورت و رفع سیاهی دور چشم علاوه بر اینکه باعث رفع تیرگی زیر چشم و دایره های سیاه رنگ دور چشم می شود، باعث کاهش چین و چروک های روشن شدن پوست در این ناحیه می شوند. در صورتی که می خواهید درمانی فوری با اثرات طولانی مدت را تجربه کنید، روش های درمانی متعددی برای علت سیاهی دور چشم وجود دارد که می توانید از بین انها انتخاب کنید. کرم ضد لک قوی صورت را باید همراه با یک ماسک جوش صورت که خاصیت پاک کنندگی خوبی دارد استفاده کنید تا نتیجه مطلوبی بگیرید. برای درمان ملاسما یا آسیب ناشی از نورخورشید مجموعه از کرم های روشن کننده تجویزی بسیار موثر را توصیه می کنیم.
با این حال، وقتی علت بوجود آمدن سیاهی دور چشم تشخیص داده شد، چند روش درمانی غیر جراحی برای برطرف سازی آن وجود دارد که می توان از انها استفاده کرد.

لایه بردارهای شیمایی

یکی از روش های درمان سیاهی و تیرگی زیر چشم استفاده از لایه بردارهای شیمیایی می باشد. ماسک لایه بردار با لایه برداری سطحی تا متوسط وجود دارد که با استفاده از آنها می توان رنگدانه ناحیه حساس دور چشم انواع پوست ها را با آنها بهبود بخشید. ماسک لایه بردار در واقع نوعی ماسک صورت برای جای جوش است که با لایه برداری و حذف سلول های مرده سطح پوست و جایگزینی سلول های جدید به درمان جوش و لک می پردازد. در واقع ماسک جوش صورت سلول های تغییر رنگ داده پوست در محل تیرگی را حذف و سلول های سالم را جایگزین آن ها می کند. البته برای مصرف ماسک برای رفع جای جوش حتما با دکتر متخصص پوست مشورت کرده و یا از دکتران داروسازی که در داروخانه هستند نحوه استفاده از ماسک جوش صورت و لایه بردار را سوال نمایید. به علاوه جدیدترین مواد لایه برداری که به بازار عرضه شده برای روشن شدن پوست و همچنین قوی و انعطاف پذیرتر کردن آن از مواد نیروزا بهره می برند.

تزریق ژل

برای کاهش حجم یا کاهش چربی و درمان گودی زیر چشم ماده پرکننده اسید هیالورونیک را توصیه می کنیم که باعث کم شدن سیاهی دور چشم و ایجاد محافظ بیشتر بین پوست و ساختارهای عمیق تری که باعث افزایش سیاهی دور چشم می شوند، می گردد. این ماده کاهش حجم قسمت میانی پوست را هدف قرار می دهد با درمان گودی زیر چشم از کشیدگی عمودی پلک پایین پشتیبانی می کند. در صورتی که شل شدن پوست مشکل باشد، یک دوره درمانی تزریق ژل به تحریک افزایش عوامل رشد به منظور تقویت تولید کلاژن و الاستین و سفت کردن و جوانسازی ناحیه کمک می کند.

لیزر

لیزر CO2 : یک ابزار درمانی موثر دیگر برای درمان شل شدگی پوست، صاف کردن و سفت کردن قسمت بالا و پایین پلک و درمان سیاهی زیر چشماست. انرژی لیزر توسط آب در لایه های عمیق پوست جذب می شود و باعث می شود که کلاژن مدل جدیدی پیدا کند و منقبض شود که در نتیجه منجر به بافت و رنگ چهره بهتر می شود. علاوه براین، لایه های بیرونی پوست پس از لیزر درمانی لایه برداری می شود که برای از بین بردن لکه های پوستی و چین و چروک های صورت و چروک دور چشم موثر است. از این نوع لیزر درمانی برای درمان بعضی از موارد پف زیر چشم استفاده می شود، موارد دیگر با جراحی برطرف می گردند.
لیزر کیو سوئیچ: این روش با عرضه پرتو نور شدید به نواحی از ملانین که باعث تغییر رنگ پوست می شوند، عمل می کند. سپس نور جذب شده و تبدیل به گرما می شود که یا گروه سلول های ملانین را پراکنده می شود یا سلول های حامل مولکول رنگدانه را از بین می برند. برای تغییر رنگ، لیزر نسبت به لایه برداری یا کرم های لایه بردار در اولویت بعدی قرار می گیرد، چرا که خطرات و عوارض زیادی در بردارد و در این روش به تعداد جلسات زیادی نیاز است.
عارضه سیاهی دور چشم معمولا با افزایش سن و عوامل دیگر ممکن است بوجود آید، این عارضه در زنان و در حاملگی بیشتر به چشم می خورد. خوشبختانه روش های درمان بدون جراحی وجود دارد که با کمترین خطرات و عوارض می توانید اقدام به درمان سیاهی دور چشم کنید.
برچسب ها : کرم ضد لک صورت، کرم ضد لک قوی صورت، کرم ضد لک قوی، ماسک جوش صورت، ماسک صورت برای جای جوش، داروخانه، درمان تیرگی دور چشم، داروخانه آنلاین،
تعداد بازدیدها : 566
،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 3020
  • بازدید امروز :4
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این هفته : 19
  • بازدید این ماه : 67
  • تعداد نظرات : 0
  • تعداد کل پست ها : 3
  • افراد آنلاین : 1
امکانات جانبی
بالای صفحه

همراه بلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و مسئولیت مطالب درج شده در وبلاگ ها به عهده صاحبان وبلاگ می باشد .
خرید بک لینک X